Skąd wzięła się ogromna popularność Harrego Pottera

Harry Potter i jego ogromne kuriozum

J.K Rowling jest zapewne autorką znaną większości czytelników choć trochę zaznajomionych z popkulturą. Fenomen jaki towarzyszy jej i powstałym pod jej ręką serii książek jest omawiany do dzisiaj, a debiutujący autorzy marzą o sprzedażach i sławie jakie ta autorka osiągnęła. Jednak pomimo – aktualnie – wciąż ogromnej popularności serii o Harrym Potterze, J.K. Rowling miała początkowo ogromne trudności ze znalezieniem wydawcy do jej pierwszej książki. Autorka przez długi czas zostawała odprawiana z kwitkiem od kolejnych drzwi kolejnych wydawnictw, nie tracąc jednak nadziei. Uważała bowiem, iż Harry Potter okaże się pozycją niezwykle popularną i pożądaną, właśnie dzięki zawartej w niej dziecięcej magii.

W końcu jej nadzieje zostały spełnione, jedno z mniejszych wydawnictw zdecydowało się na wydanie pierwszego tomu serii. W tamtym czasie Rowling skończoną miała dopiero pozycję pierwszą, jednak jednocześnie rozpisany miała plan na powstanie całej serii, który na przestrzeni lat, według jej zapewnień, uległ drobnym zmianom. Jak już wiemy, Harry Potter i Kamień Filozoficzny okazał się z miejsca hitem wydawniczym. Starsi i młodsi pokochali od pierwszego wejrzenia bohaterów przedstawionych w świecie przedstawionym, wraz z samą historią, a Rowling miała w końcu swobodę w tworzeniu tego, czego chce.

Magia i tęsknota za dzieciństwem zawarta na stronach powieści

Po natychmiastowym sukcesie części pierwszej, Harry Potter stał się ogromnym wydarzeniem popkulturowym – zwłaszcza dzieci oszalały na jego punkcie. Organizowane zaczęły być zloty fanów prozy Rowling, zbierające coraz liczniejsze grupy czytelników. Prawa do produkcji kinowej zostały równie szybko sprzedane i zaczęto pracować nad scenariuszem oraz produkcją. Zarówno kolejne części serii książkowej jak i filmowej okazywały się niemożliwie dużym sukcesem finansowym i frekwencyjnym. Rowling okrzyknięta została objawieniem przełomu wieków XX i XXI. Wszystkie części Harrego Pottera wyczekiwane były z coraz większą niecierpliwością, aż do ostatniej.

Jeżeli chodzi o aspekt merytoryczny i stylistyczny książek spod szyldu Harrego Pottera to cechują się one, przede wszystkim, prostym i nieskomplikowanym językiem oraz wielką uniwersalnością. Seria ta bowiem, nadaje się idealnie dla dzieci, jak i dorosłych – każdy znaleźć w niej może coś ważnego. Jednak pomijając samą fabułę oraz przywiązanie do bohaterów, jakie wywołała w nas Rowling, to głównie magia i klimat historii są tym, co trzymają nas w niej do końca. Fenomenem okazało się również dorastanie czytelników, wraz z bohaterami książek – ci którzy zaczęli swoją przygodę z Harrym Potterem, towarzyszyli mu przez kolejne lata w których wydawane były następne części i dorastali z nim.

Harry Potter cechuje się:

  • magią zawartą na kartach każdej z książek serii
  • perfekcyjnie rozrysowanymi bohaterami oraz naszym przywiązaniem do nich
  • szybkim zaangażowaniem się w opowiadaną historię
  • uniwersalnością w odbiorze